6. A projekt hosszabb távú tervei

Az ígéretkutatási projekt tervezett kifutása több év. A bevezető, próbakutatás (pilot) után számos lehetőség nyílik meg mind a projekt résztvevői, mind azok számára, akiket a kutatás eredményei és adatai érdekelnek.

Az ígéretteljesítés magyarázata

A kutatás alapvető szándéka annak felmérése, hogy a magyarországi pártok mennyiben tesznek világos, számonkérhető ígéreteket, illetve ezeket mennyire teljesítik. Ha ezek az értékelések több választásra elérhetővé válnak, természetesen merül fel az empirikus kérdés: milyen tényezők segítik elő vagy akadályozzák az ígéretek világosságát és teljesítését? Elsődleges válaszokat szeretne a projekt adni néhány, a politológiában gyakran használt tényező segítségével:

  1. A pártok jellemzői: ideológiai pozíció (bal-jobb és egyéb skálák); a pártok múltja és kora; a kormányhelyzet a kampány idején (kormánypárt vs. ellenzéki párt); a párt centralizáltságának foka; egyéb szervezetekkel és üzleti élettel kiépített viszony (külső szponzorok); előző kampányok és kormányzás tapasztalatai; a vezetés típusa és egysége.
  2. A pártverseny jellemzői: a pártrendszer típusa (pl. kétblokkrendszer); a pártverseny kiélezettsége (a versengő pártok közelsége a közvélemény-kutatásokban); a győztessel kapcsolatos várakozások; új versenyzők megjelenése.
  3. Külső tényezők: a gazdasági és a költségvetési helyzet, gazdasági sokkok; társadalmi és demográfiai változások; társadalmi koalíciók megléte (policy coalitions).

A végső cél ezen túlmenve a koherens, empirikus elméletalkotás. Az elméletépítéshez esettanulmányok válhatnak később szükségessé, ha sem a kvantitatív adatok, sem a meglévő elméletek nem tesznek lehetővé egy megnyugtatóan zárt elméletet.

Az ígéretteljesítés hatása

A fentebb vázolt kutatásban az ígéretteljesítés mértéke és típusa a megmagyarázandó tényező (függő változó). A hosszabb távú terveinkben szerepel az ígéretek teljesítése magyarázó változóként használata: annak vizsgálata, hogy mennyire hat a mandátumhűség, illetve a kormánypolitika eredményessége a kormányzó pártok választási eredményeire, valamint hogy (2) a választási ígéretek betartása, illetve (3) a kormánypolitika eredményessége növeli-e a kormány(koalíció) újraválasztási esélyeit. Ez az irány a projektet a magyar politikatudományban fejlett választáskutatáshoz kapcsolja.

Dokumentumok adatbázisa

A projekt szükségszerű része pártdokumentumok gyűjtése. Ezek köre felöleli az összes pártprogramot és kampánydokumentumot, amelyben a pártok ígéretet tettek a választások utáni tevékenységükre. A projekt ezt a gyűjteményt közzéteszi – az MTA PTI főoldaláról elérhető, de külön lapon található – online adatbázis formájában. A teljes szöveg szabad kereshetősége mind a politológusok és politológus-hallgatók, mind a politika iránt érdeklődő személyek és szervezetek számára új lehetőségeket fog nyújtani. Az adatbázis béta változata várhatóan 2012-től lesz elérhető.

Ígéret-adatbázis

A projekt célja 1990 és 2010 között az összes országgyűlési választási kampányban elhangzott mérvadó ígéret rögzítése és megvalósulásának felmérése. Az így létrejövő egyedi adatbázist elérhetővé tesszük mind a kutatók, mind a közéleti szereplők számára. Az általános, aggregált adatok közvetlenül elérhetőek lesznek, a részletesebb adatok azonban csak engedély alapján. A hozzáférés egy harmadik szintjén a kutatócsoport meghatározott tagjai rendelkeznek módosítási, írási joggal.

Ez az adatbázis fontos a kutatás hitelessége szempontjából. A módszertan átlátható, az eredmények pedig ellenőrizhetőek lesznek. Másfelől a széles körű hozzáférés társadalmi haszonnal járhat.

Nyílt projekt

Az ígéretkutatást nyílt projektként kezeljük. Nem csak elvileg adjuk meg lehetőséget másoknak, hanem aktívan kívánunk tenni azért, hogy a kutatócsoporton kívüli érdeklődőket is bevonjuk a projektbe a PhD-hallgatóktól más tudományágak képviselőiig. Az adatbázis nyílttá tétele is ezt szolgálja. Tulajdonképpen már maga a kutatócsoport is kezdettől rendelkezik két olyan kutatási modullal (a fentebb vázolt mandátum- és ígéretértelmezési alprojektek), amelyek a központi kérdéseken túlmutatnak. Reményeink szerint számos hasonló kapcsolódó kutatást fog a projekt ösztönözni.

Társadalmi haszon

Demokrácia: Az ígéretkutatás a demokratikus politikai rendszer egyik kulcseleméről szól. A kampányok informativitása és az ígéretek megvalósulása egyfajta demokratikus audit, vagyis a politikai rendszer teljesítményének mércéje. A magyar közéletben bizonyosan érdeklődést kelt az ígéretkutatás. Az így adott visszacsatolás közvetve talán a politikára is hatással lesz.

Adatbázisok: A két kereshető online adatbázis, a dokumentumtár és az ígéretadatbázis, a magyar politikatörténet fontos háttértára lehet. Más diszciplínák kutatói (pl. történészek), céges elemzők, újságírók, civil szervezetek, aktivisták és egyéb közéleti szereplők profitálhatnak a könnyen hozzáférhető információkból.

Publikációk és nemzetközi hatás

Az ígéretkutatás tudományos projekt, így a legfontosabb kimenete tudományos közleményekben fog megtestesülni. A bevezető (pilot) kutatás jelentése 6 tanulmányt (a jelen írásnak nagyjából megfelelő szerkezetben) fog tartalmazni, amelyeket külön-külön vagy egy egységes PTI-kötetben publikálunk. A teljes, hat választást felölelő kutatás egy vagy két kötetet eredményez.

A két kötet között a kutatócsoport tagjai és a projekthez kívülről kapcsolodó kutatók várakozásaink szerint számos tanulmányokat magyar és angol nyelven. Ösztönözzük a nemzetközi konferenciákon való részvételt és az idegen nyelvű pubikációk megjelentetését. A projekt hosszabb távú ambíciója nemzetközi relevancia elérése.